Web Yazılımı Nedir ?

web yazılımı

Web yazılımı denildiğinde akla ilk gelen bir web sitesi olabilir. Fakat bir web sitesi sadece kullanıcıların gördüğü web tasarımı elemanlarından ibaret değildir. Yani görünen görseller, butonlar, yazılar ve bunların renkleri, boyutları gibi bir çok kavram web tasarım konusu olabilir. Web yazılım üzerine konuşmaya başladığımızda web tasarım değil yürütülen işlemler ve çalışan fonksiyonlar üzerine konuşmak gerekir. Bir web sitesi her zaman temelinde yazılım barındırmayabilir. Neden derseniz sadece HTML ve CSS kullanılarak geliştirilmiş sabit bir site sadece web tasarımı teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bunlar bir yazılıma dair teknolojiler olan programlama dili, veritabanı gibi kavramları kapsamazlar. Peki ya bir web sitesi üzerinde işin neresinde yazılım söz konusu oluyor da web yazılımı kavramı hakkında konuşuyoruz diyorsanız bir yazılım firması olarak profesyonel hizmet veren firmamızın yazılım geliştirme ekibi en yalın dille bu soruları cevaplıyor.

Web yazılım nedir ve nasıl geliştiriliyor ?

Web yazılım kavramından önce biraz yazılım sözcüğünü ve anlamını irdelemek gerekir. Yazılım, çeşitli dijital parçaların birbirleriyle iletişimini sağlamak üzere kullanıcının rutin işlerini devralarak işleri kolaylaştıran, kayıt, raporlama ve işleme alma gibi bir çok özelliği barındıran programlardır. Bu ve bunun gibi özelliklere sahip bir program web platformları üzerinde çalıştığında web yazılımı oluyor.

Söz konusu geliştirilecek olan web yazılımı için kullanıcı boyutu düşünülerek hazırlanan web tasarımı ile bütünleştiğinde ise ortaya eşsiz ürünler çıkıyor. Bir web tasarımı için kullanılacak teknolojilerden bahsetmişken üzerine birde web yazılımı dahil etmek için bir çok farklı teknolojiden faydalanmak gerekebilir. Bunlara örnek vermek gerekirse PHP, .NET, ASP, JavaScript bunlardan sadece bir kaçıdır. Doğru teknolojiyi seçmek projenin kapsamına bağlıdır.

Web Yazılımı için Web Tasarımının Önemi Nedir ?

Web yazılımı varsayılan formatlarda bulunan web tasarımı elemanları ile kullanılabilir elbette. Fakat kullanıcının yazılım üzerinde gerçekleştireceği işlemleri hızlı ve kolayca yapabilmesi ve aradığı özellikleri kolayca bulabilmesi için web tasarımı büyük bir önem taşıyor. İçerisinde bir web yazılımı barındıran web sitesi üzerinde varolan bir özelliği bulamayacak kadar karmaşık bir web tasarımı ile karşı karşıyaysanız bu sizin zaman maliyeti doğuracaktır.


İzmir web tasarım alanında ve yazılım firması olarak müşterilerimizin isteklerine uygun profesyonel web yazılımı projeleri üreterek devam eden firmamız Beyret Dijital’ in ekibi ile iletişime geçmek için hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz.