Web Tasarımı Nedir

Web tasarımı nedir

'Web Tasarımı Nedir ?' sorusuna cevap vermek gerkirse tarayıcınız üzerinden bağlantı sağladığınız internet ağında görüntülediğiniz web sitelerinin özellikleri, yazı stilleri, içerisinde ki görseller, renkler sayfa yapısı ve düzenini kapsayan her şeydir. Dijitalleşmenin artmasıyla beraber web tasarım dersleri almak isteyen kişilerde bu konuda sıkça araştırmalar yapıyor, onlar için izleyecekleri yolları sıralamak gerekirse taslak bir çizim, Adobe Photoshop veya benzeri programlar üzerinden tasarım HTML ve CSS teknolojileriyle görsel öğeleri tarayıcıların algılayabileceği modüllere çevirmektir.

 

Profosyonel Web Tasarım Adım Adım Nasıl Gerçekleştirilir ?

İlk adımınız tasarlayacağınız sitenin içeriğine uygun olarak hangi alanlarda neler gösterileceğine ilişkin bir kağıt üzerinden taslak çizim yapın. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise web sitenizi ziyaret edenler için ' Nasıl daha kullanışlı ve ulaşılabilir hale getiririm ?  ' sorusunu aklınızdan çıkarmayarak bu işlemleri gerçekleştirmenizdir. Web tasarımda nesnelerin yerleşimi kadar renkler ve görsel öğeler ise bıraktığınız algı açısından yüksek öneme sahiptir.

 

Tüm kararlarınızı verip, taslak tasarım aşamalarını tamamladıktan sonra Adobe Photoshop CC programı ile web sitenize özel görseller hazırlayabilirsiniz. Web sitenize yükleyeceğiniz resimlerin dosya boyutlarının fazla büyük olmamasına özen gösterin aksi takdirde siteniz yavaş açılabilir. 

 

Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra HTML5, CSS3, JavaScript teknolojilerinden yararlanarak web sitenizi tarayacıların anlayacağı dile uyarlyabilirsiniz. Web tasarımın bu aşamasında kodlarınıza özen göstermeli, mümkün olduğunca az kod ile çalışmalısınız ve boyutlandırmaları mobil uyumlu hale getirecek teknikler kullanmalısınız.

 

Web Tasarım da Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sitenizinde, web tasarımdan tutun içeriklere kadar herşey özgün olmalı yani benzersiz olmalıdır. Kopyala - yapıştır metodu ile ekleyeceğiniz her yazı SEO açısından size zarar verecektir. Sitenize ekleyeceğiniz görseller başka bir yerden indirip eklerseniz telif hakları ile başınız belaya girebilir. Ekleyeceğiniz her görselin boyutu ne çok büyük ne de çok küçü olmamalıdır. Çok büyük olduğu zaman siteniz yavaş açılacak, çok küçük olduğunde ise büyük ekranlı cihazlardan giriş yapıldığında hoş durmayacaktır.  

 

'Web Tasarımı Nedir', 'Web Tasarım Nasıl Yapılır ?' sorularının cevaplarını en anlaşılır biçimde anlattığımızı düşünüyoruz. Web dünyası ile ilgili daha detaylı bilgiler için lütfen diğer yazılarımızı okuyun.