Web Tasarımda Kullanılan Programlar

web tasarımında kullanılan programlar

Web tasarım programları sadece kod ile yetinmeyip, görselliğin ön planda olması ve projenin çok daha hızlı bir şekilde bitmesi için kullanılır. Bazıları sürükle bırak web tasarım için, bazıları ise hem kod hemde görsel görünüm sağlayan web tasarım programlarını kullananlar yaratıcılıklarının önünde sınır tanımayıp, en iyilerini yapanlardır. Gelişen teknoloji ile beraber web sitesi projelerinde ne kadar az kod varsa  o kadar karlı olunacaktır. Bu yüzden kodsuz web tasarım programları bile piyasaya sürülmüştür. Profosyonelce geliştirmek isteyeceğiniz projeler için ücretli veya ücretsiz web tasarım programları vardır, sizin için en iyi web tasarım programlarını açıklayacağız.

ADOBE DREAMWEAVER

Adobe Dreamweaver web projenizin tasarımını hem görsel olarak görüp düzenleyebileceğiniz hem de üzerinde kod yazabileceğiniz bir çok web tasarımcısı ve web geliştiricisinin kullandığı bir programdır. Bu program ile ASP, PHP, HTML5, CSS3, JavaScript ve onun framework' lerini ( örn: jQuery, Angular.js, Vue.js vb. ) kullanabilirsiniz. Web tasarımında sağladığı kolaylıklar ve yılların programı olması ile tercih edilir.

ADOBE PHOTOSHOP

Çalışma ortamınızda yaptığınız tasarımları koda dökebilecek ayrı birisi varsa ve ya önce direkt görsel tasarımı yapıp koda kendiniz geçirmeyi planlıyorsanız. Adobe Photoshop ile web tasarımınızı görselliği en ön planda tutarak gerçekleştirebilirsiniz. Adobe Photoshop programını ücretsiz indirebileceğiniz platformları Google' da basit aramalar yaparak bulabilirsiniz.

ADOBE FIREWORKS

Adobe Photoshop ve Adobe Illustartor' un kullandığı yapıları içerisinde barındıran bu program eğer ki kodsuz web tasarım yapmak istiyorsanız tam da size göre. Yaptığınız tasarımları uygun CSS kalıplarını dönüştürerek web tasarımı basit ve eğlenceli hale dönüştürür. Web geliştiriciliği gibi geniş kapsamlı bir alandan daha çok sadece web tasarıma yönelmek isteyenlere önerebileceğimiz bir programdır.

COREL DRAW

Web tasarıma yeni başlayanlar için program önerimiz Corel Draw' dır. Genelde web tasarımı için verilen ilk eğitimlerde Corel Draw ile başanır. Yaratıcılığınızı farkedeceğiniz, vektörel tasarımı keşfedip, animasyonlar oluşturabileceğiniz harika bir web tasarımına başlangıç programıdır.

SWISH PROGRAMI

En kolay web tasarım programlarından birisi olan Swish ile hareketli animasyonlar hazırlamanın yanısıra SWF ve HTML formatlarında dosyalarınızı kayıt edebilirsiniz.

ADOBE FLASH

Animasyonlu web tasarım programı dedisyeniz Adobe Flash' ta bir seçenektir. Fakat dosyaların boyutlarının çok fazla olması sebebiyle siteniz çok geç açılacak ve Google bunu sevmeyecektir. 'Google sevmese ne olur ya ?' diyenler varsa SEO çalışmaları ile Google aramlarında ön sıralara çıkma konusunu diğer yazılarımızdan okumasını tavsiye ederiz.