SSL Sertfikası Şart Mı

Ssl sertfikası

SSL (Secure Sockets Layer), bir sunucu ile istemci arasında şifreli iletişimi sağlamak için 443 portunu kullanır. Bu iletişim ise HTTPS protokolü ile gerçekleşir. Sizi yormadan anlatmak gerekirse bir web sitesine girdiğinizde adres satırında HTTP değilde HTTPS yazıyorsa o sitede SSL sertfikası var demektir. Peki ya 'ne işe yarar bu SSL ', ' SSL nedir ? ', 'Ücretsiz SSL sertfikası alabilir miyim ?', 'SSL sertfikası nasıl alınır', 'SSL hatası ile karşılaştığımda neler yapmalıyım ?', 'SSL olmadan olur mu ?', 'SSL' in avantajları neler ? ', gibi soruları merak ediyorsanız yazının devamını okuyun.

 

SSL sertfikası özellikle e-ticaret firmaları olmak üzere bir çok kurumun kullanması gereken bir sertifikadır. En önemli avantajları sitenizi ziyaret eden kullanıcılara - bunlar sizin hedef kitleniz, müşterileriniz, müşteri adaylarınız olabilir - bir güven duygusu verir. Tüm bunların yanı sıra Google aramalarında üst sıralara çıkmak için yapılan SEO çalışmalarına katkısı büyüktür. Tabiiki de sitenize ilk SSL sertifikası aldığınız gibi sıralamarda birden yükselmeyeceksiniz fakat Google için her ne kadar mobil uyumluluk önemli bir krtiterse SSL' de bir o kadar önemli bir kriterdir. 

 

SSL Sertfikası Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim ?

SSL sertifikası aldıktan sonra, kurulum süreçlerini doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Birçok kişi SSL sertfikasını aldıktan sonra kurulum işlemlerini doğru yapamadığı için etkin hale getirip web sitesinin HTTPS halini göremiyor. Bunun yanı sıra kurulum süreçlerini doğru tamamladıktan sonra, web sitenizin kodlamlarında da değişiklikler yapmanız gerekecektir. Ve en son ama en önemli adım olarak SEO' nuzdan kaybetmeden SSL sertifikasını Google' a doğru bir şekilde bildirmeniz gerekecektir. İşlemleri doğru gerçekleştirmediğinizde rank (sıralama) 'ınız düşecek. SEO' ya katkısını da göz önünde bulundurarak SSL sertifikanız sizi hüsrana uğratacaktır. Her şeyi doğru yaptığınızdan eminseniz bile SSL' i aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise sertfikanızın bitiş tarihidir. SSL sertifikanız bitmeden ya güncellemeli ya da SSL sertfikasını sitenize uyarlamak için yaptığınız adımların tam tersini uygulayaıp sitenizi HTTPS' ten HTTP' ye geri çevirmelisiniz.

 

SSL Sertfikası Şart Mı ? 

Hayır, SSL sertfikası şart değil ama olmaması durumunda dezavantajlarınız olabilir. Özellikle rakipleriniz SSL sertfikasına sahipse, müşterilerinizin size 'güvenilir' gözü ile bakmasını istiyorsanız ve e - ticaret siteniz varsa, sitenizin sıralamasını önlere çekmek istiyorsanız SSL sertfikasını almanızı tavsiye ederiz.

 


 

SSL sertfikasını almak ve sitenize uygulamak istiyorsanız veya SSL sertfikasına sahip bir web sitesi istiyorsanız kolay bir yolu var Beyret Dijital, daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.