Sosyal Meta Etiketleri

Sosyal Meta Etiketleri ve Web Siteleri

Bir web sitesinin yönetimini gerçekleştiriyorsanız, sitenize trafik almak için SEO çalışmaları yapıyorsunuz demektir. Amaç ise anahtar kelimleriniz (keywords) ile Google aramalarında ön sıralara geçmektir. Kurumsal web sitesi sahibiyseniz sitenize gelen ziyaretçiler firmanızı ve ürünlerinizi yakından tanıma fırsatı bulacak bu sayede hedef kitleniz genişleyecektir. Dijital pazarlamanın önemi bu kadar büyük iken SEO başlı başına ayrı bir uzmanlık alanı haline gelmişken bir kaç satırlık küçük kodlar ile trafiğimizi arttırmanın farklı yollarıda var. Tabiiki de bir çok insanın saatlerini harcadığı sosyal medya ve sosyal meta etiketleri sayesinde.

Sosyal Medyada Harcanan Zamanı Fırsata Dönüştürün

İnsanlar sosyal medya hesaplarında çok fazla vakit harcıyor, bu zaman dilimi içerisinde elbette kurumların sosyal medya hesaplarının paylaşımları ile karşılaşıyor ve onları daha yakından tanıma fırsatı buluyorlar. Paylaşımlarınızda web sitenizinden bir link verdiğinizde ise kullanıcının dikkatini çekiyorsa web sitenizi ziyaret ediyorlar.

Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Web Siteniz ile Uyumlu Hale Getirin

Evet, yazının başından beri bahsettiğimiz 'sosyal medya etiketleri' aslında Open Graph ProtokolüWeb sitenizin kaynak kodlarına ekleyebileceğiniz bir kaç küçük meta tag'i ile sayfanızın linki Facebook, Twitter, Google Plus gibi platformlarda paylaşıldığında başlığını, fotoğrafını, açıklama yazısını sizin belirleyeceğiniz bir nesne halinde gözükebilir. 

Sosyal Meta Etiketlerini Kullanmazsam Ne Olur  ?

Aslına bakarsanız, SEO açısından hiç bir zararınız olmaz fakat size getireceği avantajlardan yararlanamazsınız. Bu etiketleri kullanmadığınız takdirde örneğin Facebook' ta paylaşım yapıyorsanız Facebook sayfanızın başlığı, açıklaması ve sayfanızdan rastgele bir resim ile linkinizi paylaşılacak nesneye dönüştürür.

Avantajı Nedir ?

Genelde insanlar sosyal medya hesaplarını eğlenceli vakitler geçirmek için ziyaret eder. Özelleştirdiğiniz paylaşımlarınızda sosyal medyaya uygun bir hitap kullanarak dikkat çekip web sitenize trafik alma olasılığınız artar.