Sosyal Medya Reklamlarının Önemi

sosyal medya reklamları

Zaman ilerledi ki dijital dünyaya adım atmayan sektör kalmadı. Geleneksel pazarlama yöntemlerinden ayrılan firmalar giderek daha fazla büyüyor. Tabii ki de dijital pazarlama yöntemleri sayesinde. Firmaların dijital dünyada startejisini belirleyen dijital pazarlama taktiklerinin en çarpıcı faktörlerinden birisi ise sosyal medya reklamları. İnsanların sosyal medya kullanımı gün ve gün arttıkça, firmalar ile hedef kitlelerinin buluşmasında sosyal medya yerini rezerve etti.. Sosyal medya firma tanıtımı, ürün tanıtımı, etkinlikleri duyurmak için en etkili platformdur. 

 

Sosyal Medya Reklamı Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Sosyal medya reklam verme işlemlerini başlatmadan önce kurumsal kimliğinizi yansıtan, etkileşimi yüksek ve aktif sosyal medya hesaplarına sahip olmanız gerek. Firmanızın sosyal medya hesabını nasıl şekillendireceğiniz hakkında bilginiz yoksa 'Kurumların Sosyal Medya Hesapları' yazımıza göz atabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarının yönetimi ve sosyal medya reklam verme işlemleri rastgele yapılabilecek işler değildir. Dijital pazarlama başlığı altında incelenen bu konular mutlaka alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde insanlar hedef kitlenize ulaşamama, markanızı yanlış konumlandırma, müşterilerinizde yanlış algılar bırakma gibi istemeyeceğiniz birçok sonuç doğurabilir.


 

Sosyal medya reklamları her firma için farklı stratejiler ile gerçekleştirilir. Örneğin Instagram' a vermek istediğiniz reklamı farklı modellerde verebilirsiniz : fotoğraf reklamı, hikaye reklamı ... Firmanızın tanıtımını yansıtacak bir reklam mı ? Yoksa ürün veya hizmetlerinizi yansıtacak bir reklam mı ? Reklamınızı hangi demografik özelliklere sahip, hangi coğrafi bögelerde bulunan kişilere ulaşmasını istiyorsunuz ? Hedef kitlenizle ile ilgili araştırılıp, analiz edilmesi gereken birçok başlık varken ne dijital pazarlama ne de onun içerisinde ki sosyal medya reklamcılığı basite alınabilecek bir şey değildir.

 

 

Etkili Sosyal Medya Reklamları Size Neler Kazandıracak ?

  • Yeni çıkardığınız ürünlerinizin tanıtımını milyonlarca kişiye yapma fırsatı tanıyacak.
  • Firma tanıtımı ile bilinirliğinizi arttıracak, hedef kitlenizi genişletip yeni müşteriler kazanmanızı sağlayarak rakiplerinizden bir adım daha öne geçmenize olanak tanıyacak.
  • Eğer ki küçük veya orta ölçekte bir işletmeyseniz televizyok reklamları sizin için uç noktada biliyoruz. Çünkü maliyetleri fazla. Sosyal medya reklamlarına daha düşük maliyetler ayırarak milyonlarca insana ulaşma şansına sahipsiniz üstelik bu sizi çok daha samimi gösterecek bir hamledir.
  • Verdiğiniz sosyal medya reklamlarının size geri dönüşlerini rapor halinde alabilir. Reklamlarınızın kaç kişiye ulaştığını ve ulaştığınız kişilerden ne kadarı ile etkileşime geçtiğinizi öğrenebilirsiniz.