SEO Nedir

SEO nedir

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization), Web sitelerinin arama motorlarında performansını arttırmak için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

Arama motorlarının( Google, Yandex vs. vs.) içeriğinizi okuması ve anlaması (web sitenizin optimizaysonu) için yapılan çalışmalar ile arama sonuçlarında sayfanızı daha üst konumlarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Web sitenizin öne çıkması için yapacağınız çalışmaların başında önce arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmektedir.

Arama motorları( Google, Yandex vs. vs.) ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu her zaman aradığınız bilgilere en uygun bağlantıları ve en hızlı cevapları vermek için çalışırlar.Arama motorları kullanıcılarına en alakalı ve yetkin sonuçları (perfect match) sunmak istediği için bu noktalara dikkat etmek çok önemlidir. Kaliteli ve özgün içerik üretmek, web sitenizi kurallarına göre optimize etmek, arama motorları için değil ulaşmak istediğiniz kitleyi hedef alarak çalışmak sizleri ön plana çıkarmak için arama motorlarının aradığı özelliklerdir.Kişisel size yada sitenize özgü bilgileri kullanmakta sizlere bu konuda yardımcı ( konum bilgisi, kullanıcının arama geçmişi, kullanmış olduğu cihaz veya sosyal bağlantıları)olabilir.

SEO İçin Anahtar Kelimelerin Önemi..

Anahtar kelimeler, SEO stratejiniz ve bu konudaki çalışmalarınız için olmazsa olmazdır. Öncelikle, hedef kitlenizi ve potansiyel ziyaretçinizi düşünerek hareket edin. Nasıl arama yapıyor, ne istiyor? ya da Ben olsam nasıl arardım ve istediğim sonucu alabiliyor muyum?  Yüzlerce sayfa içinde sayfanızı optimize etmek çok zor kabul etmek gerekir.Bunun için çok özgül sorguları tercih etmeli ve optimize etmek istediğiniz şeye karar vermemiz önemlidir. 

Anahtar kelime araştırma sürecinde, anahtar kelimeler arasında en büyük potansiyelin hangisinde olduğunu ve sitenize daha fazla hedef kitlenizden trafik çekmek için hangisinin daha iyi sonuç almanızı sağladığını görme konusunda yardımcı olur.

Site içi optimizasyonuda çok önemlidir.İç optimizasyon adından da anlaşılacağı gibi web sitesinde yapılan değişikliklerle ilgili olan optimizasyondur. İçeriklerinizin kullanıcılara nasıl sunulduğunu bilmek önemlidir. Arama Motoru Sonuç Sayfası'nda (SERP ,Search Engine Result Page)  başlık, açıklama ve URL’si vardır ve web sitenizi optimize etmeye öncelikle buradan başlamalısınız.

Web sitenizdeki her sayfa için özgün ve net herkes tarafından anlaşılan başlık ve açıklama girmelisiniz. Web sitenize bulunduğu sektörle alakalı özgun ve yeni içerikler sağlamanız çok önemli. Ayrıca sayfalarınız için başlık ve açıklama etiketileri  belirlerken her biri için özgün ve hedeflenene uygun olmasına özen göstermelisiniz.Mobil uyumlu (yani responsive) bir web sitenizin olup olmadığına emin olunuz. Ve son olarak web sitenizin hızlı açılması yönünde çalışmalar yapmalısınız.

İşimi Geliştiremede SEO Yardımı 

Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM, Seacrh Engine Marketing), yatırım geri dönüşü (ROI Return on Investment:  yatırımınızın size geri dönüşünü gösteren bir veri) açısından optimizasyona uygun anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Var olan trafiğinizin artmasını beklemek yerine, anahtar kelimeler arasında büyük potansiyele ve dönüş almanızı arttıracak kelimelere AdWords ile tespit edip ulaşabilirsiniz. Adwords belirlediğiniz kelimelere odaklanabilirsiniz. Zaman kaybı yaşamadan hem trafiğinizi hem de var olan potansiye kitle trafik aracılığıyla gelen ziyaretçileriniz üzerinden gelirinizi artırabilirsiniz. Hedeflediğiniz anahtar sözcüklerini bulduktan sonra SEO çalışmalarına başlayıp kesinlikle Adwords kampanyalarınızı kısmayınız veya bırakmayınız. SEO ve AdWords'u  birlikte kullanmak çok daha iyi sonuçlar alamınız sağlayacaktır.

Sonuç Olarak 

SEO sürekli takip etmeniz gereken bir iştir. Hedeflenen ve var olan kitlenize düzenli olarak yeni, özgün bir içerik sağlamanız gerekir. Küçük bir not SEO’da kısa sürede sonuç beklemek doğru değildir. Sabırlı olun ve çalışmalarınıza devam edin sonucu farkedeceksiniz.