SEM Nedir

Sem çalışması

Sem nedir sorusuna genel bir cevap verecek olursak; SEM arama motoru pazarlaması (" Search Engine Marketing "), arama motorlarında üst sıralarda gözükmeyi reklamlar ile sağlayan bir dijital pazarlama metodur. SEM denilince akla ilk google reklam paketi gibi bir şey gelmesi pekde doğru değil. Elbette ' google reklam paketi ' içerisine dahil fakat sem analizi olan, kurumunuzun pazarlama statejilerine etki edecek önemli bir konudur. Şunuda belirtmek gerek ki sadece SEM çalışmaları ile üst sıralarda yer almak hiç bir zaman kalıcı çözüm değildir. Web siteniz için mutlaka SEO çalışmaları yapılmış olmalıdır. SEO nedir diye merak ediyorsanız ilgili yazımızı daha önce paylaşmıştık.

 

SEM Sadece ' Google Reklam Paketi ' demek değil !

Birçok kişinin en çok kullandığı arama moturu Google olsa da, diğer arama motorlarını kullanan milyonlarca insna var. Diğer arama motorlarından kastımız Yahoo, Yandex, Bing ... İşletmeniz için bir SEM çalışması yaptıracaksınız bu bilgiyi dikkate alarak anlaşmanız sizin için en doğru karar olacaktır.

 

Kurumsal Web Sitenizi veya E-ticaret sitenizi ilk açtığınızda SEO çalışmalarınız yapılmış olsa bile Google Aramalarında ilk anda ön sıralara çıkmak malesef mümkün değil. Özellikle bu noktada imdadınıza yetişen SEM 'dir. Web sitenizi ilk kurduğunuzda değil, ilerleyen dönemlerde müşteri kitlenizi genişletmek istediğinizde, web sitenize daha fazla trafik almak istediğinizde de SEM çalışması yararınıza olacaktır.

 

Google Reklam Verme İşlemleri Nasıl Gerçekleşir ? 

Google reklam verme işlemleri gerçekleşmeden önce web sitenize ve size en uygun anahtar kelime araştırmaları gerçekleştirilir. Belirlenen anahtar kelimeler sayesinde hangi Google Aramalarında görüntüleneceğiniz belli olur. Daha sonrasında reklamın verileceği yöntem için içerik hazırlanmaya başlanır. Örneğin google reklam paketi metin, görsel, video gibi farklı seçeneklerden oluşabilir. İçeriklerinizin işletmenizin kurumsallığını yansıtması kadar anahtar kelimeleriniz ile uyumlu olmasıda önemlidir. İşte, tüm bu işlemler hedef kitlenizle aranızda ki bağı güçlendiren veya tanışmanızı sağlayan stratejiler olduğu için kesinlikle basite alınmamalıdır.