Mobil Uyumlu Web Tasarım

mobil uyumlu tasarım

Responsive (mobil uyumlu) web sitesi tasarımı 2010' da gündemde yerini aldı ve son bir kaç yıldır dünyada popüler oldu. Aynı zamanda Google için kullanıcı deneyimi başlığı altında değinilen önemli bir konu haline geldi. Responsive tasarım, web sitesinin sadece bilgisayar ekranı gibi büyük ekranlarda asıl tasarımının gözükmesi değil, telefon ve tablet gibi cihazlarda da tasarımın ekrana tam şekillenip oturmasını sağlar. Eskiden web sitelerinde yazılar ve resimler ekranı küçük cihazlardan girildiğinde birbirleriyle orantısız çok büyük resimler ve çok küçük yazılar gibi bir görünüme sahipti. Bunun nedeni ise kullanılan ölçü biriminin (genellikle px) sadece masaüstü girişlere göre şekillendirilmesiydi. 

 

Mobil cihazları kullanımımız arrtıkça, internete erişimini masaüstü bilgisayarlar ile değilde telefonlar ve tabletler ile gerçekleştirmeye başladıkça, mobil uyumluluk olmazsa olmaz haline geldi. Sitelerimiz responsive olmadığında kullanıcılar sitemizi ziyaret ettiğinde yazıları okumak için sürekli yakınlaştırmak zorunda kalacaklar ve bu durumda onları rahatsız edecekti. Bunun yerine mobil uyumlu sitelerde :

  • Menüler sol üst ve ya sağ üst köşede açılır kapanır (toggle) buton haline dönüşür bu sayede içeriğin görünümünü zorlaştırmaz ve kullanıcı deneyimi açısından kolaylık sağlar
  • Sayfada ki resimlerin ve yazıların boyutu yüzdelik dilimler olarak düşünülerek sayfa boyutuna göre değişir.
  • Hatta küçük cihazlar için görünümünün gereksiz olduğu düşünülen bölümler mobil görünümde gizlenebilir bile.

SEO için Mobil Uyumluluğun Önemi

Bazı web siteleri mobil görünüm için "m.alanadi.com" gibi alt domain'ler ile farklı gösterimler yapmaktadır. Arama motorları artık bu eskiyen yöntemi desteklememektedir bunun yerine sayfaya hem masaüstü hem de mobil üzerinden erişimden aynı url üzerinden girilmesi SEO açısından yararınıza olacaktır. 

Unutulmaması gereken, Google SEO konusunda artık meta etiketleri backlinklerden çok öncelik olarak sitenin mobil uyumluluğuna önem veriyor.