Mobil Uygulama mı Web Sitesi mi

Mobil uygulama ve mobil web sitesi

Kurumlar, hızla odak noktası haline gelen dijital dünyada küçük cihazlarda hedef kitlelerine en iyi şekilde ürünlerini sunmaya çalışıyor. Hedef kitlelerine daha yakın olmak için dijital pazarlamada kendilerini göstermek istiyorlar. Peki ya dijital stratejimiz ne yönde olmalı ? Mobil uygulama seçeneği mi mobil web sitesi seçeneği  mi? Sizin için mobil uygulamaların mı yoksa mobil web sitesinin mi daha iyi olacağını merak ediyorsanız, yazının devamını okuyun.

Mobil Uygulama ile Mobil Web Sitesi Arasında ki Temel Farklar

Öncelikle şunu belirtelim ki, uygulamalar ve sitelere tabletler, telefonlar vb. cihazlar üzerinden erişim sağlanabilir. Bir mobil uyumlu web sitesine cihaz üzerinde yüklü olan tarayacılardan (Chrome, Firefox, Opera vs.) giriş gerçekleştirilir. Yani HTML sayfalardan oluşur, mobil web sitesini normal sitelerden ayıran en önemli özellik bu küçük cihazlardan girişlere uygun şekilde web tasarım metodları ile oluşturulmuş olmasıdır. 

Mobil uygulamalar ise bir tarayıcının üzerinden değil, direkt olarak cihaza indirilerek kurulumunun gerçekleştirildiği gerçek uygulamalardır.  Kullanıcılar uygulamanızı her cihaza göre farklılık gösterebilecek farklı platformlar üzerinden indereceklerdir. Örneğin Android işletim sistemi kullanan bir kullanıcı Google Play Store' u kullanabilirken, IOS işletim sistemini kullanan bir kullanıcı App Store' u kullabilir. Mobil uygulama internet erişimi ile çalışabilirken hiç internet erişimi olmadan da çalışabilir. Fakat genellikle uygulamaların büyük bir çoğunluğu internet erişimi ile çalışır.

 

Dijital Pazarlama da Hangi Stratejiyi Seçmeliyim ? 

Teknolojinin ilerlemesi ile bir çok insan internette her gün uzunca süre vakit harcıyor, internete erişimi olmayan kişiler yok denecek kadar az kaldı. Kullanımı bu denli artmış bir ağ yapısında hız önemli bir faktör haline geldi. İnsanlar sanal ortamda bir saniye beklemek için bile sabredemiyor. İşte, mobil sitelere internete bağlanabilen her cihazdan giriş yapabilirken mobil uygulamalar yükleme ve kurulum sürelerini beklemek devreye giriyor. Bunun yanı sıra hedef kitleniz sizin mobil uygulamanız için cihazında yer kaplayacak bir alan ayırmayı göze alacak mı konusu ise ayrı bir soru işaretidir. 

 

Dijital pazarlama maliyetleriniz için fazla bir bütçe ayırmadıysanız, mobil uygulama seçeneğinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bahsettiğimiz üzere mobil uygulamalar her platform için farklı metodlar ile geliştirilir. Hedef kitlenizi hangi cihazları kullandığına göre ayırt edemeyeceğinize göre mobil uygulama seçeneğinin maliyetleri fazla olacaktır. Mobil web sitelerine responsive web tasarım yöntemleri ile bir sefer de geliştirilip her cihazda her tarayacıdan girilebilir

 

Zaman ve hız faktörünün öneminden bahsetmiştik, mobil uygulamanız üzerinde yapılmasını istediğiniz her farklılık için uygulamaya güncelleme gelecek ve bu değişiklikleri hedef kitlenizin görüp görmeyeceği onların 'Uygulamayı Güncelle' butonuna basıp basmayacağına bağlıdır. Web siteleri ise gerçek zamanlı çalışır, yapılan her değişiklik kullanıcının isteğine bağlı olmaksızın görülebilir. 

 

Bir web sitesinin adresi kolayca paylaşılabilir ve bu sayede ulaşılabilirliği artar, mobil uygulamalar içinse ya aynı mobil uygulamanın karşı tarafta da yüklü olması yada bir özellik olarak sosyal medya paylaşımı eklenmesi gerekir. 

 

Sonuç olarak :

İnteraktif bir ortam, oyun, ayrıcalıklı kişiselleştirmeler yada bir sosyal medya gibi büyük bir platform gibi hedefleriniz yoksa mobil uyumlu web siteleri sizin için daha mantıklı bir tercih olacaktır. Hala aklınız mobil uygulamada kalıyorsa bile mobil web sitesi ile kendinizi dijital dünyada da tanıttıktan sonra hedef kitlenizi web sitenizden mobil uygulamanıza yönlendirmek, mobil uygulamanızdan web sitenize yönlendirmekten çok daha kolay olacaktır.