E-ticaret Web Sitesi için SEO çalışması

izmir e-ticaret

Bir e-ticaret sitesinde SEO(Search Engine Optimization) tam açılımıyla Arama Motoru Optimizasyonu en önemli aşamadır.Sizlerden gelen sorularda da İzmir'de e-ticaret sitesi kurulumu yapılırken gereken detaylar sorulmaktadır.SEO mühendisliği, özellikle de e-ticaret sitelerinde profesyonel işini bilen size dijital dünyanın kapılarını açacak şekilde yapılmalıdır.Aşağıdaki başlıklar Web tasarım ajansınız ile birlikte,sizin vereceğiniz bilgi ve detaylarla şekillenmeye başlar.

-  Güvenilir bir e-ticaret sitesi için SEO, özgün içerik sağlayabilecek kuruluşlarla ciddi bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

- E-ticaret sitenizde belirli hedef kitleniz olarak adlanlarılabileceğimiz, KPI (Key Performance Indicator) belirlenmesi profesyonel ellerce yapılması, e-ticaret sitenizin başarı stabilizasyonunu sağlar.

- Anahtar kelime belirleme; anahtar kelimeleriniz hedef kitlenizin istatistikleri detaylı incelenerek belirlenmelidir.

- E-ticaret sitelerinde ise en etkili olarak long-tail dediğimiz uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirlenmelidir.Long-tail anahtar kelimeler direk olarak ürünün kategorisi ve marka,ürün detayı hedef almaktadır.

- Bir web sitesinde SEO çalışmasının uzman ellerce yapılması gerektirdiğinin en önemli nedeni link juice'dir.Link-Juice site içi veya site dışı linkleme ile PR(Pagerank) aktarımıdır.Google bunu arama algoritmasında kullanarak sitenizin PR değerini belirler .

- E-ticaret sitelerinde müşterilerin düzenli alışveriş yaptıkları e-ticaret sitelerinde güvenliğe önem vermektedir.En temel güvenli site belirtisi SSL sertifikasıdır.Bu sertifikaya artık google search algoritmasında son yıllarda önem vermektedir.Böylelikle spam siteler ayıklanarak özgün siteler üst sıralarda görünmektedir.

Bu başlıklar profesyonelce tamamlandıktan sonra SEO (Search Engine Optimization) mühendisliği kurumsal web siteniz veya E-ticaret siteniz için temelleri atılmış demektir.E-ticaret sitenizde sayfa linkleriniz ürünle ilgili anahtar kelime veya marka ile birlikte anahtar kelime kullanılmalıdır. Kategorileriniz düzenli ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde isimlendirilmelidir. Her kategori için sayfa açmanızı tavsiye etmemin sebebi Google'un her sayfayı ayrı indexlemesidir.Kategorilerinizin ayrı sayfalandırılması kategori olarak search yapan kitlenize ulaşmayı sağlar.

Ürün resimlerinizi mutlaka anahtar kelime ile tagleyin,bu da web sitenizdeki görsellerin indexlenmesini sağlamaktır.Bu işlemler kolay gibi görünsede Profesyonel Web Tasarım Ajansı tarafından SEO bilgisi iyi mühendis arkadaşlar tarafından yapılması E-ticaret sitenizin stabil ivmeli üst sıralara yükselmesi büyük önem taşımaktadır.Unutmayalım ki web sitenizde sürekli değişim yapmak veya denemerle bu maddeleri yapmaya kalktığınızda hatalı indexlenen sitelerin silinmesi uzun zaman almaktadır.

 

Sıralama algoritmasında Özgün içerik bütün Web Sitelerinde önemli hale gelmiştir. Peki e-ticaret sitelerinde makale nereye yazılacak ki özgün olsun? E-ticaret sitelerinde ürün açıklamasını elinizden geldiğinden özgün yazın ve bu özgünlüğü çeşitli webmaster araçları ile kontrol edin. Sattığınız ürün grubuna veya hedef kitlenin istekleri doğrusunda blog kısımı açılması SEO için mükemmel bir ivme aracıdır.Tabi blog kısımı Web Sitenizi yapan mühendislerle görüşüp ürün grubunuza uygun olup olmasına karar vermelisiniz. Blog kısmınız açıldı ise; ÖZGÜN olacak şekilde makale,yazı,araştırma yazılarınız günlük olarak düzenli paylaşılmalıdır. Tavsiyem uzman kişilerin anahtar kelimeleri iyi bağlamaları sebebi ile onlara yaptırmanızdır. SEO için yapılabilecek seçeneklerin fazla olması sebebiyle diğer yazılarımızda SEO konusunu anlatmaya devam edeceğiz.