Alexa Sıralaması ve Web Siteniz

alexa sıralaması ve alexa rank

Adını duymayanın kalmadığı Amazon' un yöneticiliğini yaptığı alexa web sitesi ölçme değerlendirme işlemlerini kendi algoritmaları ile gerçekleştiren ve aynı zamanda SEO için tool' lar (araçlar) sunan bir şirkettir. Bir web sitesi olan herkes Alexa hakkında belli kalıplar söylüyor. Peki ya işin özünde Alexa rank nedir SEO ile ilişkisi nedir ?

 

Alexa Sıralaması Nedir ve Alexa Nasıl Çalışır ?

Bahsettiğimiz üzere Alexa bir internet şirketidir. Fakat bu kadarı ile değil 1996 yılından beri varlığını devam ettiren köklü şirketin sunduğu web programında kullandığı algoritma ile zamanla birikimini sağladığı büyük bir veritabanı vardır. Bu sayededir ki, istatistiki bir çok bilgiyi bünyesinde barındırmaktadır.

 

Alexa internet kullanıcılarına sunduğu Alexa Tool Bar' ı yükleyen kişilerin cihazlarında gerçekleştirdiği internete dair bir çok eylemi kayıt altına alıyor. Örnek vermek gerekirse kişinin giriş yaptığı web siteleri, giriş yapılan web sitelerinde harcanılan zaman, başka bir web sitesine geçiş yaptığında ikisi arasındaki konu bağımlılıkları gibi aklınıza gelebilecek bir çok veriyi veritabanına kaydeden Alexa web sitelerine bu büyük veritabanları üzerinden kategorilendirerek kullanıcı davranışlarına göre kriterleri doğrultusunda rank veriyor. Bu sebeptendir ki alexa sıralaması ve verdiği sonuçlar önemlidir.

 

Alexa ve SEO 

Aslına bakarsanız Alexa sıralaması düşürmek her web sitesi için önemli değildir. Google sıralamanızı belirlerken kendi SEO kriterlerini kullanıyor, Alexa ile ilgilenmiyor. Fakat bazı kategorilerde ki web siteleri için Alexa sıralaması o web sitesinin kalitesini gösterecektir. Bunlara örnek vermek gerekirse, haber siteleri, e-ticaret siteleri vs. Yani kullanıcıların web sitenizde fazladan geçirdiği her saniyenin sizin için bir önemi varsa Alexa rank değeriniz ne kadar düşükse o kadar kalitelisinizdir. 

 

SEO ise Alexa' dan önce dikakte alınması gereken bir başlıktır. Arama motoru olarak bir çok insan Google' ı tercih ediyor.Bir web sitesi sahibi olarak sizde ilgili alanınızda insanlar arama yaptığında en önlerde yerinizi ayırtmak istiyorsunuz. Bu konu için iki çözüm vardır ya SEM ile kısa süreli ve maliyetli bir çözüm elde edersiniz yada SEO çalışmaları ile zahmetli ama kalıcı bir çözüm elde ederek hep ön sıralarda yeriniz olur. 


SEM Google aracılığı ile internet reklamları verebileceğiniz bir dijital pazarlama yöntemidir. SEM nedir, daha fazla bilgi almak için tıklayınız.